kuk

kuk

Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci........
Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci........
kuk

kuk

Zdravý človek si želá milión vecí. Chorý iba jednu....

P A R A D A J K Y
Denná porcia zdravia
Okrem toho, že sú šťavnaté a chutné, sú bohaté na živiny, neobsahujú tuk, majú mimoriadne nízky glykemický index, nízky obsah soli a cukru.
Červenú farbu dodáva rajčinám vysoký obsah karoténov
– rastlinných farbív, ktoré majú silné antioxidačné účinky. Najvýznamnejšie sú lykopén a betakarotén. Posilňujú imunitu a zachytávajú voľné kyslíkové radikály, čím chránia bunky pred poškodením. Pomáhajú zachovať zdravú kožu, sliznice, srdce a cievy a chránia pred infekciami a rôznymi druhmi rakoviny. Rajčiny sú aj bohatým zdrojom flavonoidov, ktoré údajne znižujú riziko demencie a tvorby niektorých typov nádorov.
images (1).jpg
Keď denne zjete 180 gramov čerstvých rajčín, pokryjete tým viac ako polovicu dennej spotreby vitamínu C, takmer štvrtinu vitamínu A, pätinu vitamínu K a približne desatinu vlákniny, tiamínu, pyridoxínu, molybdénu, draslíka, mangánu, chrómu a ďalších dôležitých stopových prvkov. Potešiteľné je aj to, že toto množstvo má minimálne množstvo energie – iba 150 kJ.
Žiadna iná potravina vám neumožní stravovať sa diétne a zároveň neochudobniť telo o dôležité a zdraviu prospešné látky. Aby ich vaše telo všetky dokázalo využiť, musíte konzumovať rajčiny aspoň s malým množstvom tuku. Stačí, keď si rajčinový šalát pokvapkáte olivovým olejom. Ak chcete mať pružnú, mladistvú pleť bez vrások, pite ráno rajčinovú šťavu. Najlepšia je čerstvá, pripravená v odšťavovači, pretože niektoré hotové šťavy majú vysoký obsah sodíka.
images.jpg
Rajčiny sú najbohatším zdrojom lykopénu. Tepelnou úpravou jeho koncentrácia stúpa. Najviac ho obsahuje pretlak, pyré a kečup. V rovnakom množstve kečupu sa nachádza až päťkrát viac lykopénu ako v čerstvých rajčinách. Protirakovinové účinky tohto silného antioxidantu skúmajú stovky vedeckých tímov na celom svete. Zistili, že lykopén aktivuje enzýmy, ktoré chránia organizmus pred vznikom nádorov.
Nerobí to však sám, ale v spolupráci s inými rastlinnými látkami, ktoré priaznivo ovplyvňujú naše zdravie.
Brokolica a rajčiny dokážu spojiť svoje antioxidačné vlastnosti. Podľa laboratórneho výskumu vedcov z Illinois, keď strava pokusných zvierat obsahovala 10 percent brokolice
a 10 percent rajčín, nádor prostaty sa zmenšil až o 52 percent.
Výskum ázijských odborníkov ukázal, že u mužov, ktorí pili veľa zeleného čaju a jedli rajčiny, sa znížilo riziko rakoviny prostaty o 86 percent.
Kombinácia vitamínu C, vitamínu A a betakaroténu chráni pred aterosklerózou, komplikáciami spôsobenými cukrovkou, astmou a rakovinou hrubého čreva. Draslík, niacín, pyridoxín a foláty, čiže zlúčeniny kyseliny listovej, pomáhajú rozkladať nebezpečný homocysteín, ktorý poškodzuje steny ciev, a chránia tak pred infarktom a mŕtvicou. Vitamín K je dôležitý na tvorbu kostnej hmoty, riboflavín zmierňuje záchvaty migrény, chróm kontroluje hladinu cukru v krvi. Ďalšie priaznivé účinky rajčín: znižujú cholesterol, rozpúšťajú nebezpečné zrazeniny v cievach a odbúravajú stres.
Európania môžu za rajčiny vďačiť Američanom. Zdravé plodiny k nám prišli práve spoza "veľkej mláky". V minulosti sa viedol spor, či paradajky radiť k ovociu, alebo zelenine. Bodku za nezhodami dal až súd na konci 19.storočia, keď sa rajčiaky stali súčasťou "zeleninovej rodiny".

Každý človek by mal denne skonzumovať aspoň jednu paradajku. Prečo? Má jedinečné zloženie vitamínov a minerálov. V rajčinách nájdeme vitamíny A, B, E a C, ale aj kálium, ktoré pomáha v boji proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Paradajky spomaľujú starnutie a z tela odbúravajú nadbytočné tuky.

Zrelé plody obsahujú vlákninu, a tak sú prírodným liečivom na nezdravé črevá. Tým, že harmonizujú črevný trakt, posilňujú imunitu. Osvedčili sa aj pri liečbe žalúdočných vredov. Konzumáciou paradajok predchádzate plesniam.

V rajčinách sa nachádza zázračný lykopén. Práve on dodáva plodinám červenú farbu. Má antioxidančné účinky. Pravidelným jedením chutných paradajok predchádzate rakovine. Lykopén sa z plodiny najlepšie uvoľňuje po jej tepelnom spracovaní. Z rajčín si teda uvarte domáci kečup alebo voňavé lečo.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one